PROVAZ

PROpojení Vzdělávání A nových přístupů v Zoologicko-ekologickém výzkumu – od teorie k praxi

 

Hlavní řešitel

logo IVB

  

   Partneři

UK logo

 

up logo

jcu logo

logo daphne

Přihlášení

free counters

Zpráva o průběhu z konference EČER 2012

8. Evropská konference o ekologii obnovy (ECER 2012)

 

8. Evropská konference o ekologii obnovy proběhla v Českých Budějovicích v termínu od 9. do 14.září 2012 v kongresovém hotelu Clarion. Celkem se jí zúčastnilo 328 vědců i praktiků ze 40 zemí celého světa, aby představili výsledky své vědecké práce v oboru zvaném ekologie obnovy. Ústní příspěvek prezentovalo celkem 179 delegátů a vystaveno bylo na 89 posterů.

Důležitou součástí a propojení mezi praktiky a vědci tvořilo několik speciálně komponovaných serií přednášek, jejichž vedení se ujali vybraní pozvaní řečníci. Mimo jiné se jednalo o Lawrence Walkera, který se ujal vedení přednášek a následné diskuze plenárního zasedání 10.září odpoledne, v rámci které měli velmi přínosné přednášky i klíčové postavy v oblasti ekologie obnovy Peter Poschlod (Německo) a Rob Mars (Velká Británie). V rámci konference také proběhlo minisymposium , zaměřené na člověkem pozměněné, či zcela nově vytvořené ekosystémy, tzv.antropocenózy, či „novel ecosystems“. Tento soubor přednášek a následné odpolední diskuze vedl známý novinář Paddy Woodworth, který se významně zasazuje o popularizaci ekologie obnovy a o její implementaci do běžné praxe. Poslední den konference 14.září 2012 proběhlo další plenární zasedání, v rámci kterého měl přínosnou přednášku i Hans van Dyck, jehož příspěvek významně přispěl k utřídění závěrů z celé konference.

Během konference byly formulovány některé praktické závěry, adresované zejména Evropské komisy a České vládě. Tyto závěry byly sepsány do dvou deklarací, jejichž znění je možné si přečíst na webových stránkách konference (http://www.ecer2012.eu/) a apelují zvláště na příslušná ministerstva životního prostředí a zemědělství ČR, aby věnovala více pozornosti ekologické obnově. Tak, aby byl plněn cíl Evropské unie, který požaduje, aby každá členská země do roku 2020 obnovila alespoň 15 % degradovaných nebo zničených ekosystémů.

V současné době se pracuje na výběru nejzásadnějších příspěvků konference, které budou publikovány ve speciálních číslech mezinárodně uznávaných časopisů Preslia a Applied Vegetation Science.

053IMG 4148IMG 4643IMG 8577

Hledej

Archiv clanku