PROVAZ

PROpojení Vzdělávání A nových přístupů v Zoologicko-ekologickém výzkumu – od teorie k praxi

 

Hlavní řešitel

logo IVB

  

   Partneři

UK logo

 

up logo

jcu logo

logo daphne

Přihlášení

free counters

Shrnutí exkurze v Sadě skví se jara květ

Ve dnech 15. a 16. května se konala vyjímečná exkurze, která účastníky zavedla nejen za hranice vojenských objektů, ale i vyjímečných biotopů.  Exkurze byla zaměřena na management v aktivních i bývalých vojenských prostorech s důrazem na využití vojenské techniky a práci s veřejností. Akce se pod vedením zkušených lektorů zúčastnilo 39 lidí.

 

Exkurze byla zahájena v bývalém vojenském prostoru v Milovicích, kde je možné srovnat bezzásahové plochy a plochy pozměněné čiností člověka (rozježděné tankem, vykopané, plocha polita graminicidem atd.) Účastníci byli po objektu dopravováni bojovými vozy, což působilo velmi akčním dojmem. Další navštívenou lokalitou byla Hrabanovská černava, kde opět proběhla demonstrace jednotlivých zásahů.

 

Další den exkurze pokračovala v Brdech, kde bylo v plánu účastníky provést po třech vyjímečných lokalitách: Felbabku (vlhké louky s tůněmi, které vytvořili vojáci), Hrachoviště (bezlesí udržované vojenskou technikou, žije zde velké množství kriticky ohrožených listonohů) a Jordán (aktivní vojenská střelnice, nejlépe udržované bezlesí ve VVP Brdy). Bohužel však na Jordánu probíhaly střelbě ostrou municí, takže místo toho exkurze pokračovala na lokalitu Padrtské rybníky a Padrtskou dopadovku, která je již 7 let nevyužívaná, a je tedy relativně zarostlá. Z Padrtských rybníků vytéká Padrtský potok, ve kterém žije kriticky ohrožený rak kamenáč, kterého jsme měli možnost vidět.

 

Zastávka v Brdech byla velmi zásadní, protože se akce účastnili i zástupci Středočeského kraje a vojenské zprávy, čili se tak mohla rozproudit debata nad dalším osudem Brd.

 

Poslední lokalitou byla návštěva bývalého vojenské cvičiště a nyní Motýlí stepi Pichce, která se nachází na okraji města Příbrami.

 

Přínos akce byl velice významný, protože na exkurzi se setkali zástupci MŽP, AOPK a odborů OP krajských úřadů z různých rozhodovacích úrovní, což je jev celkem nezvyklý (obvykle tyto organizace komunikují jenom na úrovni vedení/vedoucích odborů). Rozproudila se debata napříč organizacemi, která byla nezvykle konstruktivní. Zástupců nevládních organizací bylo minimum. Akce se setkala s velkým ohlasem i od ostatních účastníků, kteří měli díky těmto dvou dnům možnost na vlastní oči vidět několik vzácných druhů, svézt se v bojových vozidlech a nahlédnout pod pokličku managementu přírody. Organizátorm akce byl jeden z partnerů projektu Provaz Institut aplikované ekologie Daphne, v čele s hlavní manažerkou Mgr. Simonou Polákovou, které patří velký dík.

002 cesti ochranari v bvp055 v desti se do tuni nikomu dalsimu nechtelo

059 vyklad v brdech062 listonoh

066 rak kamenac071 motyli step pichce ondra sedlacek073 colek horsky
Hledej

Archiv clanku

Seznam článků v kategorii